دستگاه گرانول ساز

صنعت تولید گرانول در ایران به عنوان یکی از حوزه‌های پرسود و مهم شناخته شده است. اما برای ورود به این عرصه و بهره‌برداری از فرصت‌های مناسب، شناخت اولیه از دستگاه گرانول ساز ضروری است. متأسفانه، بدون این شناخت اولیه، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که موجب ضرر و شکست مالی شود. به همین دلیل، تصمیم گرفته‌ام که نکات کلیدی و اساسی در مورد دستگاه تولید گرانول پلاستیک را برای شما علاقه‌مندان بیان کنیم.

دستگاه گرانول ساز چیست؟

دستگاه تولید گرانول، که به نام اکسترودر هم شناخته می‌شود، یک دستگاه صنعتی است که ضایعات پلاستیک را به دانه های پلاستیکی و یکنواخت تبدیل می کند. در فرآیند بازیافت پلاستیک تولید گرانول آخرین مرحله از بازیافت است و نقش مهمی در کیفیت نهایی محصول ایجاد می کند. ماشین های گرانول ساز کاملا مهندسی ساز و سفارشی تولید می شوند. اکثر دستگاه های موجود در بازار ایران غیر تخصصی و کیفیت تولید پایین دارند و فقط 2 شرکت معتبر به صورت تخصصی کار می کنند.

انواع دستگاه گرانول ساز

انتخاب دستگاه تولید گرانول نقشی کلیدی در راندمان، کیفیت و سودآوری فرآیند بازیافت ایفا می‌کند. در این راهنمای جامع، به نکات کلیدی و مهم در خرید دستگاه گرانول ساز  می‌پردازیم.

گرانول ساز تک مرحله

گرانول ساز تک مرحله

گرانول ساز تک مرحله ای نوعی از دستگاه های گرانول ساز است که فرآیند تبدیل مواد پلاستیکی مذاب به گرانول را در یک مرحله انجام می دهد. این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های گرانول ساز دو مرحله ای، ساختار ساده تر و قیمت ارزان تری دارند.

1. انتقال دهنده و قیف دستگاه

2. مرحله ذوب و میکس 

3. خروجی دستگاه + کاتر

4. خنک کننده مواد گرانول

گرانول ساز دو مرحله

گرانول ساز دو مرحله  نوعی از دستگاه تولید گرانول است که فرآیند تبدیل مواد پلاستیکی مذاب به گرانول را در دو مرحله انجام می دهد. این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های  تک مرحله ای، گرانول با کیفیت تری تولید می کنند.

1. انتقال دهنده و قیف دستگاه

2. مرحله اول ذوب و میکس

3. مرحله دوم ذوب و میکس

4. خروجی دستگاه + کاتر

5. خنک کننده مواد

قبل از ساخت دستگاه های 2 مرحله ای پلاستیک های ضعیف و دارای ناخالصی را با دستگاه تک مرحله ای 2 بار گرانول می کردند که باعث فعالیت دو چندان نیروی کار و مصرف بالای انرژی شده بود. اما امروزه با اکسترودر های دو مرحله با زمان کمتر و کیفیت بالاتر انجام می شوند.

گرانول ساز عدسی

گرانول ساز عدسی

گرانول ساز عدسی یا همان واتر رینک در واقع یک کاتر خورشیدی است که روی کلگی دستگاه گرانول نصب می شود تا مواد رشته ای را قبل از ورود به آب آسیاب کند. دستگاه کاتر گرانول از 3 قسمت تشکیل شده است:

1. تیغه های گردشی
تیغه‌های گردشی به عنوان بخش اصلی کاتر و عملیات برش مواد رشته‌ای در دستگاه عمل می‌کنند.

2- مخزن آب برای خنک کردن
مخزن آب به عنوان یک واحد خنک‌کننده عمل می‌کند و در فرآیند کاترینگ، به خنک کردن تیغه‌های گردشی و مواد برش‌خورده کمک می‌کند.

ویبره برای خشک کردن:
ویبره مسئولیت خشک کردن گرانول‌های تولید شده را بر عهده دارد. این بخش به ازای حرکات ارتعاشی، آب اضافی را از گرانول‌ها حذف کرده و آن‌ها را خشک می‌کند.

این نوع کاتر برای بازیافت پلاستیک ها با کشسانی پایین ضروری است و باید حتما مجهز به سیستم واتررینگ باشند چون مواد مذاب بلافاصله توسط تیغه ها بریده و سرد می شود در نهایت دانه های عدسی شگل مانند تصویر تولید می شود.

 

گرانول ساز رشته ای

گرانول ساز رشته ای

کاتر گرانول ساز رشته ای بعد از مخزن آب قرار می گیرد یعنی رشته های پلاستیک اوی چندین متر از آب عبور می کنند و بعد توسط کاتر، آسیاب می شوند. این نوع کاتر برای بازیافت پلاستیک هایی که کشسانی بالا دارند مناسب تر است.

خط تولید گرانول رشته ای فضای بیشتری نسبت به گرانول ساز عدسی می خواهد اما قیمت مناسب تری دارند.

گرانول ساز زنده خور

به دستگاه گرانول ساز زنده خور فورس فیدر هم می گویند. این دستگاه قبل از ورودی ماردون و به چای قیف نصب می شود.  فورس فیدر این قابلیت را دارد که مواد اولیه پلاستکی را بدون آسیاب کردن وارد ماردون کند .مناسب برای بازیافت نایلون، پالت های پلاستیکی، گونی یا جامبو می باشد.

این نوع دستگاه حجم ورودی بالاست در حالی که وزن ورودی یا خوراک کم است. این اقدام به بازیافت بیشتر برای برگشت تولید کارخانجات مناسب است تا افرادی که به دنبال راه اندازی خط تولید گرانول هستند.

گازگیر دستگاه گرانول ساز

گازگیر بر روی سیلندر و ماردون  طراحی شده است. زمانی که پلاستیک ها دارای رنگ، ناخالصی و یا دانسیته پایین باشند نیاز به گازگیر گرانول هم دارند. پلاستیک در حین چرخش داخل سیلندر گاز تولید می کند و اگر این گاز گرفته نشود وارد محصول نهایی شده و حباب های ریزی را داخل گرانول ها ایجاد می کند. این حباب ها در محصول کیفیت را می توانند به قدری پایین بیاورند که احتمال برگشت آن زیاد باشد.

گازگیر گرانول سازها در واقع مربوط به طراحی ماردون می باشد که قسمتی از ماردون از حالت پیچ به حالت دنده ای ساخته می شود و قسمتی از سیلندر را برش می دهند تا گاز از ماردون خارج شود. طراحی و اجرا گازگیر گرانول کاملا تخصصی است و با توجه به اجزای دیگر دستگاه ساخته می شود. در صورت اجرای غلط مواد پلاستیک از قسمت گازگیر دستگاه خارج می شود

قیمت دستگاه گرانول ساز

قیمت دستگاه گرانول ساز ضایعات پلاستیک با توجه به تک مرحله یا دو مرحله بودن آن متفاوت است. با توجه به ظرفیت تولید و قطعات هم در مبلغ نهایی دستگاه گرانول پلاستیک تغییری اساسی ایجاد می کند. قیمت گرانول ساز رشته ای با عدسی هم کمی متفاوت است.

برای خرید دستگاه اکسترودر پلاستیک عجله نکنید چرا که دستگاه ها کاملا مهندسی ساز است و باید با دقت بالایی ساخته شوند در غیر این صورت قیمت دستگاه هر چقدر هم پایین باشد کیفیت تولید خوبی نخواهد داشت.

آموزش کار با دستگاه گرانول

کار با دستگاه نسبتا راحت است. آموزش کار با ماشین آلات بازیافت معمولا جز خدمات فروشندگان می باشد اما متاسفانه در یک روزه کاری قابل آموزش نیست. نکاتی که باید در آموزش به دنبال آن باشید: یکی شناخت پلاستیک و دومی تسلط بر دمای ذوب می باشد. مهسان پلاست تا حد زیادی سعی بر انتقال تجربه دارد اما این فقط یک پیش در آمدی برای موفقیت در صنعت بازیافت پلاستیک است.

چطور یک سازنده دستگاه اکسترودر انتخاب کنیم؟

سازندگان دستگاه گرانول ساز در حال فعالیت زیاد هستند و هر کدام از این سازندگان یک نوع آلیاژ و کیفیتی رو استفاده می کنند مهسان پلاست با بررسی ، مواد اولیه بازیافت پلاستیک،  دستگاه مناسب شما را مشخص می کند. ما نه سازنده  هستیم نه دستگاهی برای فروش داریم. رسالت ما مشاوره و خدمت به دوستداران محیط زیست و علاقه مندان به صنعت بازیافت پلاستیک است.

فیلم دستگاه تولید گرانول