دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز چیست؟

نام دیگر دستگاه گرانول ساز، دستگاه اکسترودر یا دستگاه بازیافت پلاستیک است .گرانول ساز ها می توانند مواد اولیه پلاستیک دور ریخته شده را از طریق فرآیند میکس و ذوب به دانه های پلاستیکی یا همان گرانول پلاستیک تبدیل کنند. این فرآیند برای سنگین کردن، یک شکل و یک رنگ شدن پلاستیک های بازیافتی انجام می شود تا جهت تولید محصول نهایی به کارگاه یا کارخانجات تولیدی پلاستیک ارسال شود. در واقع فرآیند اکسترودر فرآیندی است که در آن مواد پلیمری ( پلاستیک ) ذوب شده و تحت فشار معینی از قالب ثابت خارج می‌شود.

امروزه ماشین آلات بازیافت پلاستیک تقاضای زیادی دارند و با توجه به نوع پلاستیک و ظرفیت تولید طراحی و ساخته می شوند.

انواع دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز تک مرحله

دستگاه گرانول ساز تک مرحله

دستگاه گرانول ساز تک مرحله به دستگاه اکسترودری گفته می شود که فقط از طریق یک مارپیچ یا یک مرحله ذوب و گرانول می شود. افرادی که به دنبال بازیافت پلاستیک پلی اتیلن هستند  این نوع دستگاه بازیافت پلاستیک مناسب می باشد.به عبارتی یک دستگاه گرانول تک مرحله جز ساده ترین و ارزان ترین نوع دستگاه است.یکی دیگر از مزایای این دستگاه نسبت به دستگاهای دیگر مصرف انرژی پایین تر و هزینه نگهداری کم تر است.

دستگاه گرانول ساز دو مرحله

دستگاه گرانول ساز تک و دو مرحله

گرانول ساز دو مرحله به دستگاهی گفته می شود که مواد پلاستیک از طریق 2 مارپیج و یا 2 مرحله ذوب و مخلوط می شود.به عبارت دیگر گرانولساز دو مرحله شامل 2 عدد گرانول ساز پشت سرهم می شود که طول و ارتفاع مرحله دوم بازیافت از مرحله اول خیلی کمتر است. این دستگاه مناسب میکس و بازیافت پلاستیک با ناخالصی زیاد می باشد. این دستگاه خروجی گرانول با کیفیت تری نسبت به تک مرحله دارد.با دستگاه 2 مرحله می توانیم پلاستیک های پلی پروپیلن ، پلی آمید ، ABS و پلاستیک های ایمپکت شده را هم گرانول کنیم.

در زمان نه چندان دور که این تکنولوژی هنوز ساخته نشده بود پلاستیک های ضعیف و دارای ناخالصی را با دستگاه بازیافت پلاستیک تک مرحله 2 بار گرانول می کردند که باعث فعالیت دو چندان نیروی کار و مصرف بالای انرژی شده بود. اما امروزه با اکسترودر های دو مرحله با زمان کمتر و کیفیت بالاتر پلاستیک ها بازیافت می شوند.

دستگاه گرانول ساز رشته ای

دستگاه گرانول ساز رشته ای

گرانول ساز رشته ای در واقع اکسترودری هست که مواد ذوب شده بعد از مارپیچ را به صورت رشته ای یا ماکارونی وارد سینی آب می کند و سپس از طریق تیغه های کاتر خرد می شود. در آخر هم به شکل دانه ای در گونی بسته بندی می شود. این نوع دستگاه تفاوتش در نوع کلگی یا خروجی دستگاه می باشد. اگر مواد پلاستیکی را بازیافت می کنید که الاستیک یا کشسانی بالا دارد مناسب می باشد در غیر این صورت گرانولساز عدسی مناسب است.مواد بازیافتی نایلون مناسب برای دستگاه بازیافت پلاستیک رشته ای هستند.

دستگاه گرانول ساز عدسی

قیمت دستگاه گرانول ساز عدسی

دستگاه گرانول ساز عدسی یا اکسترودری است که مواد پلاستیک ذوب شده بعد از کلگی دستگاه را خرد و عدسی شکل می کند و سپس دانه های عدسی شکل پلاستیک را وارد محفظه آب می کند. خط تولید گرانول عدسی در واقع کاتر پیشرفته ای می باشد که اول خروجی گرانول نصب می شود نام دیگر این کاتر واتر رینگ می باشد. گرانول ساز رشته ای اول سرد و بعد خرد می شود در گرانول ساز عدسی اول خرد و بعد سرد می شود. از مهم ترین مزیت های تولید گرانول عدسی  یکدست بودن مواد،اندازه و وزن می باشد (شکل زیر) این نوع محصول طرفدار بیشتری دارد و مناسب برای صادرات می باشد

خط تولید گرانول عدسی

دستگاه گرانول ساز زنده خور

دستگاه زنده خور یا فورس فیدر بازیافت پلاستیک

دستگاه گرانول ساز زنده خور را دستگاه فورس فیدر هم می گویند.این دستگاه قبل از ورودی ماردون یا مارپیچ نصب می شود.دستگاه بازیافت پلاستیک فورس فیدر این قابلیت را دارد که مواد اولیه پلاستکی بازیافتی را به صورت پرک وارد مارپیچ یا ماردون دستگاه کند.مناسب برای بازیافت مشبا،پالت های پلاستیکی،گونی یا جامبو می باشد.این نوع دستگاه حجم ورودی بالاست در حالی که وزن ورودی یا خوراک کم است. این اقدام به بازیافت بیشتر برای برگشت تولید کارخانجات مناسب است تا افرادی که به دنبال راه اندازی خط تولید بازیافت پلاستیک هستند. 

گازگیر دستگاه گرانول ساز

گازگیر دستگاه گرانول روی سیلندر و ماردون  طراحی شده است. زمانی که پلاستیک ها دارای رنگ، ناخالصی و یا دانسیته پایین باشند نیاز به گازگیر گرانول هم دارند. پلاستیک در حین چرخش داخل سیلندر گاز تولید می کند و اگر این گاز گرفته نشود وارد محصول نهایی شده و حباب های ریزی را داخل گرانول ها ایجاد می کند. این حباب ها در محصول کیفیت را می توانند به قدری پایین بیاورند که احتمال برگشت آن زیاد باشد.

گازگیر دستگاه گرانول ساز در واقع مربوط به طراحی ماردون می باشد که قسمتی از ماردون از حالت پیچ به حالت دنده ای ساخته می شود و قسمتی از سیلندر را برش می دهند تا گاز از ماردون خارج شود. طراحی و اجرا گازگیر گرانول کاملا مهندسی و بستگی به اجزای دیگر دستگاه ساخته می شود. در صورت اجرای غلط گازگیر مواد پلاستیک از قسمت گازگیر دستگاه خارج می شود

قیمت دستگاه بازیافت پلاستیک

قیمت دستگاه گرانول ساز با توجه به تک مرحله یا دو مرحله بودن آن متفاوت است.با توجه به ظرفیت تولید و قطعات هم در قیمت دستگاه گرانول پلاستیک تغییری اساسی ایجاد می کند. قیمت گرانول ساز رشته ای با قیمت گرانول ساز عدسی هم کمی متفاوت است.

برای خرید دستگاه اکسترودر عجله نکنید چرا که دستگاه های گرانول ساز پلاستیک کاملا مهندسی ساز و روی اصول باید ساخته شوند در غیر این صورت قیمت دستگاه هر چقدر هم پایین باشد ارزشی برای فعالیت نخواهد داشت.در صورتی که به دنبال خرید دستگاه گرانول ساز دست دوم هستید راهنمای خرید گرانول ساز را مطالعه کنید سپس اقدام به خرید دستگاه بازیافت پلاستیک کنید

آموزش کار با دستگاه گرانول ساز

کار با دستگاه گرانول ساز نسبتا راحت است. آموزش کار با ماشین آلات بازیافت معمولا جز خدمات فروشندگان دستگاه می باشد اما متاسفانه در یک روزه کاری قابل آموزش نیست. نکاتی که باید در آموزش به دنبال آن باشید یکی شناخت پلاستیک و دومی تسلط بر دمای دستگاه گرانول پلاستیک می باشد. مهسان پلاست تا حد زیادی سعی بر انتقال تجربه دارد اما این فقط یک پیش در آمدی برای موفقیت در صنعت بازیافت پلاستیک است.

خرید دستگاه و راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک 20 درصد کار می باشد اصل کار و سود دهی شما در خوراک اولیه و فروش محصول نهایی می باشد.که بستگی به سرمالیه در گردش و فعالیت شما دارد. صنعت بازیافت پلاستیک پولساز است و هر چقدر بیشتر بازیافت کنید سود بیشتری از بازار و طبیعت دریافت خواهید کرد.

چطور یک سازنده دستگاه بازیافت انتخاب کنیم؟

سازنده دستگاه گرانول ساز در حال فعالیت زیاد هستند و هر کدام از این سازندگان یک نوع آلیاژ و کیفیتی رو استفاده می کنند مهسان پلاست با بررسی موقعیت، مواد اولیه بازیافت پلاستیک، سرمایه اولیه بازیافت پلاستیک دستگاه مناسب شما را معرفی می کند مهسان پلاست نه سازنده ماشین آلات بازیافت است نه دستگاهی برای فروش دارد.مهسان پلاست با مشاوره بازیافت پلاستیک در خدمت دوستداران محیط زیست و علاقه مندان به صنعت بازیافت پلاستیک می باشد.

خرید دستگاه بازیافت پلاستیک