بازیافت پلاستیک یک روش ضروری در تولید پلاستیک است.در حال حاضر کمتر از 10 درصد زباله های پلاستیکی در حال بازیافت هستند.  آگاهی و آموزش به عنوان یک ابزار مدیریت زباله در حال رشد است. بازیافت پلاستیک صنعتی است که از پلاستیک زباله به عنوان مواد اولیه تولید پلاستیک برای تولید محصولات جدید استفاده می شود. بازیافت مواد روشی برای ساخت محصولات پلاستیکی جدید از پلاستیک زباله است.

پس از ذوب ضایعات پلاستیکی و تبدیل مجدد آن به مواد اولیه پلاستیکی، به محصولات جدید تبدیل می شود. روش های بازیافت پلاستیک را می توان به سه دسته «بازیافت مکانیکی»، «بازیافت شیمیایی» و «بازیافت حرارتی» طبقه بندی کرد.در این مقاله با بهترین روش و خط بازیافت پلاستیک آشنا می شویم.

بازیافت پلاستیک به روش مکانیکی

این روش رایج ترین روش بازیافت است. کلمه دیگر برای بازیافت مکانیکی بازیافت سنتی است. این روش برای بازیافت مواد ترموپلاستیک مناسب است.در روش مکانیکی، زباله های پلاستیکی شسته شده و بر اساس نوع رنگی و پلیمری جدا شده و مجددا ذوب شده و به صورت گلوله در می آیند.

سپس این گلوله ها از طریق فرآیندی شامل ذوب و قالب گیری به محصولات پلاستیکی جدید تبدیل می شوند. از طریق فرآیند مکانیکی، پلاستیک‌ها را نمی‌توان به‌طور نامحدود بازیافت کرد. پلاستیک های کثیف یا باید شسته شوند و سپس به چرخه بازیافت مکانیکی برگردند یا به علت درهم بودن و هزینه های بالای جداسازی به روش های شیمیایی و حرارتی بازیافت می شوند.

روش مکانیکی در ایران در حال حاضر کم هزینه ترین و بهترین روش بازیافت پلاستیک می باشد.

چرخه بازیافت مکانیکی

فرآیند بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک محدودیت ها و معایب خود را دارد، اما این فرآیند دائما در حال تغییر است. از 7 نوع پلاستیکی که در دسترس هستند، این 5 نوع بیشتر بازیافت می شوند:

PET ( پلی اتیلن ترفتالات ) : یک ترموپلاستیک محبوب است. این ماده نازک است و برای تولید محصولات کم فشار عالی است. الیاف لباس و بطری های نوشابه محصولات محبوب ساخته شده از PET هستند.

pp (پلی پروپیلن) :PP PP نیز یک پلیمر است. تولیدکنندگان اغلب از آن برای ساخت جعبه های پلاستیکی، مبلمان پلاستیکی و درب شیشه های پلاستیکی استفاده می کنند.

PVC ( پلی وینیل کلراید ): یکی دیگر از مواد ترموپلاستیک است. همچنین یکی از مواد پلاستیکی رایج در سراسر جهان است. PVC برای تولید سیم، لوله، بطری و فیلم چسبنده استفاده می شود.

HDPE ( پلی اتیلن با چگالی بالا ) : در مقایسه با PVC نرم تر و انعطاف پذیرتر است. نمونه هایی از محصولاتی که تولیدکنندگان برای تولید آنها از HDPE استفاده می کنند گالن و لوله هستند.

LDPE (پلی اتیلن کم چگالی ) : این ماده برعکس HDPE است. LPDE ( پلی اتیلن با چگالی کم ) برای ساخت کیسه های پلاستیکی استفاده می شود.

فرآیند بازیافت پلاستیک به فرآیند استفاده مجدد از زباله های پلاستیکی با ابزارهایی مانند پردازش مجدد اشاره دارد. با توجه به زیست تخریب پذیری بالا پلاستیک ها، درک فرآیند بازیافت ضروری شده است.

چرخه بازیافت مکانیکی را می توان به 7 مرحله مجزا تقسیم کرد:

مرحله 1 

مجموعه زباله های پلاستیکی هر روز در حال افزایش است. با استفاده از یک شبکه سراسری برای جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی از طریق جمع‌آوران  زباله و فروشندگان زباله و شرکت‌های بازیافت،برای پردازش بیشتر به مراکز تفکیک منتقل می‌شوند.

مرحله 2

مرتب سازی این مرحله دوم مهم‌ترین مرحله است زیرا فرآیند بازیافت پلاستیک با مرتب‌سازی آغاز می‌شود. دسته بندی پلاستیک ها اساس رنگ و کد بازیافت روی بسته ها مرتب سازی می شود. این فرآیند ممکن است از روش‌های دستی یا استفاده از ماشین‌های طراحی شده خاص استفاده کند.

مرحله 3

خرد کردن هنگامی که پلاستیک های قابل بازیافت مرتب شدند، از دستگاه خردکن عبور می کنند. دستگاه خردکن پلاستیک ها را آسیاب کرده و به قطعات ریز برش می دهد. پس از گذراندن مراحل خرد کردن، پلاستیک‌های سنگین‌تر و سبک‌تر با استفاده از ماشین‌های طراحی شده ویژه جدا می‌شوند. این جداسازی به جداسازی پلاستیک های مختلف کمک می کند.

مرحله 4

پس از جداسازی کامل، تکه ها به طور کامل با مواد شوینده شسته می شوند تا آلودگی باقیمانده از بین برود. به دنبال فرآیند تمیز کردن، تکه های پلاستیکی تحت حرارت متوسط ​​قرار می گیرند تا بتوانند خشک شوند.

مرحله 5 

ذوب پس از خشک شدن، تکه های پلاستیکی تحت دمای تنظیم شده ذوب می شوند. تنظیم دما تضمین می کند که پلاستیک بدون از بین رفتن ذوب می شود. در هنگام ذوب، این پلاستیک ها اکسترود شده و اندازه آنها تغییر می کند تا به دانه هایی تبدیل شوند که بعداً به صورت گلوله فشرده می شوند.

مرحله 6 

ساخت گلوله برای اینکه پلاستیک ها قابل استفاده مجدد باشند، گرانول های فرآوری شده به صورت گلوله های کوچک فشرده می شوند. این گلوله ها با نام گرانول بازیافتی نیز شناخته می شوند. گرانول ها همچنین امکان ذخیره سازی مشابه بر اساس رنگ، انواع گرید ها، توزیع آسان را فراهم می کند.

مرحله 7 

توجه به این نکته مهم است که گرانول بازیافت شده را نمی‌توان برای ساخت همان پلاستیک‌ها دوباره استفاده کرد. در عوض آنها دوباره هدف گذاری شده و در سایر محصولات مفید طراحی شده اند.

دستگاه بازیافت مکانیکی

دستگاه بازیافت مکانیکی وظیفه ذوب و میکس مواد پلاستیکی را دارد.ماشین آلات بازیافت  با توجه به نوع پلاستیک بازیافتی و ظرفیت تولید طراحی می شود. قبل از خرید دستگاه  می بایست نوع پلاستیک و ظرفیت را مشخص کنید. برای مثال دستگاه اکسترودر pp (پلی پروپیلن) با دستگاه بازیافت نایلون یا پی وی سی کاملا متفاوت است.

بیشتر این تفاوت در نوع طراحی سیلندر و ماردون و گیربکس می باشد.بنابراین قبل از سفارش دستگاه یک شناخت اولیه از پلاستیک ها داشته باشید. دوم باید ببینید در شهر یا منطقه شما کدام نوع پلاستیک بیشتر در دسترس است. بعد از بررسی ها و درک از تفاوت قیمت دستگاه قدام به خرید کنید.

 

سرمایه مورد نظر برای شروع

سرمایه مورد نظر شما چقدر است؟ به غیر از هزینه برای راه اندازی کارخانه بازیافت باید مقداری از سرمایه خود را برای تهیه مواد اولیه هم کنار بزارید. با توجه به سرمایه در گردش و ظرفیت مواد اولیه خود دستگاه سفارش دهید. برای مثال اگر سرمایه در گردش شما زیر 500 میلیون تومان می باشد خرید دستگاه با ظرفیت ساعتی 100 کیلو مناسب است. برای شروع کار دستگاه  با ظرفیت بالا تهیه نکنید. سعی کنید سرمایه در گردش خود را ایمن کنید تا به راحتی در بازار انعطاف داشته باشید. در ایران نوسانات قیمتی زیاد است بنابراین تا تجربه کافی بدست نیاوردید با یک مشاور بازیافت پلاستیک در ارتباط باشید.

بررسی کنید کدام خط بازیافت برای شما مناسب است. برای مثال اگر مواد اولیه شما کثیف و نیاز به شستو دارد باید خط آسیاب شور راه اندازی کنید برای راه اندازی خط آسیاب شور سرمایه اولیه بالای 2 میلیارد نیاز است.

اگر مواد اولیه شما پلاستیک های پسا صنعتی و تمیز است یک خط تولید گرانول پلاستیک یا آسیاب خشک برای شما مناسب است. 

 

قیمت دستگاه بازیافت مکانیکی

قیمت دستگاه بازیافت بستگی به نوع دستگاه گرانول ساز یا نوع پلاستیک بازیافتی شما دارد. امروزه ماشین آلات بازیافت با سلیقه شخصی عده ای سازندگان ساخته می شود تا قیمت را با توجه به نیاز مشتریان کاهش دهند در صورتی که ماشین آلات بازیافت باید با توجه به نوع گرید یا عدد پلاستیک طراحی و اجرا شوند. فراموش نکنید که ماشین آلات صنعتی کاملا مهندسی ساز و با دقت بالایی باید ساخته شوند. برای بدست آوردن قیمت ماشین آلات بازیافت با مشاورین خود در ارتباط باشید. در مورد دستگاه گرانول ساز بیشتر بدانید

بازیافت پلاستیک به روش شیمیایی

بازیافت پلاستیک به روش شیمیایی زمانی رخ میدهد که پلاستیک ها به دلایل فنی یا اقتصادی قابل بازیافت مکانیکی نیستند. بازیافت مواد شیمیایی راه حلی را برای زباله های پلاستیکی ارائه می دهد که یا آلوده تر هستند، یا مخلوط و/یا از چند ماده تشکیل شده اند. بنابراین بازیافت مواد شیمیایی یک راه حل مکمل برای قرار گرفتن در کنار بازیافت مکانیکی سنتی است، زیرا می توان از آن برای پردازش دامنه وسیع تری از زباله های پلاستیکی که در حال حاضر برای بازیافت مکانیکی نامناسب هستند استفاده کرد.

علاوه بر این، بازیافت پلاستیک به روش شیمیایی بر برخی از چالش‌های کیفی بازیافت مکانیکی غلبه می‌کند، زیرا می‌تواند مواد شیمیایی اساسی مورد نیاز برای ایجاد بسته‌بندی با کیفیت مواد غذایی را تولید کند (این کیفیت در حال حاضر عمدتاً با بازیافت مکانیکی PET حاصل می‌شود). بنابراین بر مسائل مربوط به بو، رنگ/جنبه، عملکرد محدود (از نظر کاربرد) و کیفیت محتوای بازیافتی غلبه می کند

محتوای بازیافتی حاصل از بازیافت شیمیایی با مواد اولیه درجه یک قابل مقایسه است بنابراین احتمالاً در بسته بندی های غذایی ادغام می شود. به طور کلی، بازیافت شیمیایی نوع متفاوتی از ضایعات پلاستیکی را به عنوان ماده اولیه خود می گیرد و خروجی با کیفیت متفاوتی نسبت به بازیافت مکانیکی ایجاد می کند.

آیا بازیافت شیمیایی می تواند تمام زباله های پلاستیکی را بگیرد؟

خیر. اولاً، برخی از زباله های پلاستیکی در حال حاضر یک مسیر روشن و اقتصادی برای بازیافت مکانیکی دارند. این زباله‌های پلاستیکی از طریق بازیافت مکانیکی بازار موجودی دارد و از نظر زیست‌محیطی ترجیح داده می‌شود. نوآوری در فرآیندهای بازیافت مکانیکی به بهبود عملکرد خود ادامه خواهد داد، با این حال، برای برخی از ساختارهای پلاستیکی، سطوح آلودگی و برای برخی کاربردهای نهایی بازار، بازیافت شیمیایی نقش مهمی در پر کردن شکاف دارد.

این یک هدف مهم برای زنجیره ارزش پلاستیک است که با کار بر روی طراحی زیست محیطی محصولات خود ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود که تمام زباله های پلاستیکی می توانند به صورت مکانیکی یا شیمیایی بازیافت شوند، هم از نظر اقتصادی و هم فنی. بهبود طراحی زیست محیطی اولین گام برای اطمینان از اینکه بازیافت مکانیکی یا شیمیایی می تواند اقلام پلاستیکی را بازیافت کند، است.

از آنجایی که بازیافت مکانیکی دارای محدودیت هایی است، توجه خاصی به فناوری هایی مانند بازیافت مواد شیمیایی شده است که می تواند راه حلی جدید و قدرتمند برای این چالش ارائه دهد.

 

بازیافت پلاستیک به روش حرارتی

بازیافت پلاستیک حرارتی استفاده از انرژی حرارتی تولید شده در هنگام سوزاندن زباله است. از آنجایی که می توان آن را با سوزاندن بازیافت کرد، این یک روش برای منابع مخلوط با محصولات پلاستیکی است که جداسازی و دسته بندی آنها دشوار است.
 
بازیافت حرارتی روشی برای استفاده مجدد از گرمای تولید شده هنگام سوزاندن پلاستیک زباله به عنوان انرژی است. زباله های پلاستیکی گرمای بیشتری نسبت به کاغذ تولید می کنند و گرما و بخار تولید شده در طی سوزاندن می تواند برای تولید برق و گرم کردن یک استخر داغ یا … استفاده شود.