هزینه راه اندازی خط تولید گرانول

هزینه راه اندازی خط تولید گرانول

هزینه راه‌اندازی خط تولید گرانول به مانند هر خط تولید دیگری به توان تولید و کیفیت قطعات دستگاه رابطه مستقیم دارد. سرمایه اولیه برای راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک از یک میلیارد تومان شروع می شود و با توجه به (ظرفیت تولید و میزان تامین مواد اولیه) متفاوت است. راه اندازی کارگاه تولید گرانول هزینه های پنهان زیادی دارد و در صورت عدم آگاهی ممکن است هزینه ها بیش از محاسبات قبلی شما باشد و در آخر به دلیل سرمایه در گردش پایین با مشکلاتی روبرو شوید. این مقاله یک راهنمای جامع بر اساس 12 سال تجربه است و در ادامه با نکات کلیدی و هزینه های پنهان آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

برآورد هزینه‌ خط تولید گرانول

1. تناسب طلایی: توان تولید و توان تهیه مواد اولیه

ظرفیت تولید، نقشی کلیدی در تعیین هزینه کارگاه گرانول سازی ایفا می‌کند. انتخاب دستگاهی متناسب با توان تأمین مواد اولیه، گامی هوشمندانه برای شروع و راه اندازی است. بنابراین چه دستگاهی با چه میزان تولید برای من مناسب است بستگی به تهیه مواد اولیه شما در ماه دارد .محاسبه نیاز ماهانه به مواد اولیه، پیش‌نیازی برای انتخاب درست است

2. گامی فراتر از خرید دستگاه:

مواد اولیه شما پلاستیک PP باشد یا پلاستیک نایلون LDPE تغییراتی را در قطعات دستگاه گرانول باید ایجاد شود. این تغییرات باعث افزایش قیمت دستگاه می شود. برای آشنایی با دستگاه گرانول ساز وارد این صفحه شوید.( راهنمای خرید انواع دستگاه تولید گرانول )

3.میزان سرمایه در گردش :

دستگاه گرانول با توان تولید 100 کیلو در ساعت، نیازمند 15 تن مواد اولیه برای کارگاه پلاستیک در ماه است یعنی سرمایه در گردشی حدود 250 تا 500 میلیون تومان می خواهد و برای فعالیت در 2 و 3 شیفت کاری سرمایه در گردش بیشتری برای کارخانه نیاز دارد.

برای مثال یک گرانول کار نباید به دلیل کمبود سرمایه در گردش، دستگاه با توان بالا تهیه کند یک دستگاه با توان تولید پایین (ساعتی 100 کیلو) قطعا برای شما مناسب تر است. یا برای شروع کار می توانید با همون ظرفیت در 2 شیفت کاری گرانول یازیافتی تولید کنید

نکات مهم قبل از راه اندازی خط تولید گرانول

هزینه راه اندازی کارخانه بازیافت پلاستیک

دوستانی که می خواهند خط تولید گرانول راه‌اندازی کنند بهتر است دستگاهی که تهیه کنند که مناسب سرمایه در گردش و توان تأمین مواد اولیه باشد. بنابراین شهر خود را بررسی کنید و ببینید چه مواد بازیافتی بیشتر در دسترس است و میزان آن چقدر است. اول دستگاه نخرید و بعد به دنبال مواد اولیه و خرید باشید!  قبل از بررسی کامل اقدام به خرید نکنید.

به دنبال مواد اولیه بازیافت پلاستیک باشید و ارتباطات خود را با تولید‌کنندگان مواد اولیه شروع کنید و برای ۱۵ روز یا یک ماه تولید خود مواد اولیه تهیه کنید. در ضمن قیمت گرانول بازیافتی را هر چند وقت یکبار چک کنید و با توجه به فروش گرانول بازیافتی قیمت مواد اولیه بازیافت را بدست آورید.

انواع مواد بازیافتی برای تولید گرانول:

پلاستیک پسا صنعتی: 

ضایعات پسا صنعتی، پلاستیک های کارخانجات است که معمولا برای مزایده و فروش گذاشته می شود.این نوع مواد ضایعات تمیز و باکیفیت، ایده‌آل برای بازیافت و تولید گرانول است و با ارزش‌ترین نوع گرانول را به تولید می کند و از همه مهمتر نیازی به شستشو ندارند و با داشتن یک دستگاه آسیاب خرد کن یا کندر به راحتی به مواد اولیه شما تبدیل می شود.

پلاستیک پسا مصرف:

پلاستیک های پسا مصرف معمولا کثیف و نیاز به شستشو دارند بنابراین نیاز به خط آسیاب شور دارند. این نوع مواد اولیه را باید از کارخانه های آسیاب شور تهیه کنید یا خودتون اقدام به راه اندازی کارخانه آسیاب شور کنید.هزینه راه‌اندازی خط آسیاب شور پیشرفته حدود 2 میلیارد تومان است. برای اطلاعات بیشتر در مورد خط آسیاب شور به مقاله مراحل بازیافت پلاستیک مراجعه کنید.

نقش سیلندر و ماردون در هزینه‌ها

مارپیچ دستگاه گرانول ساز

قبل از هزینه برای راه اندازی خط تولید گرانول بدانید سیلندر و ماردون قلب تپنده دستگاه است و بیشترین تاثیر را در کیفیت خروجی دارد. چون ماردون و سیلندر برای گرانول کردن PVC یا PET با HDPE یا PP کاملا متفاوت است. هر مارپیچ یا ماردون برای یک مواد خاص باید ساخته  شود برای مثال مارپیچ دستگاه تولید گرانول نایلون برای باروری زیاد می بایست عمق گام ورودی کم ولی فاصله گام زیاد باشد و همین نکات در دستگاه PVC کاملا برعکس است. 

بنابراین هیچ دستگاهی، توانایی بازیافت تمام پلاستیک‌ها را ندارد  قبل از راه اندازی باید نوع پلاستیک بازیافتی که می خواهید گرانول کنید را مشخص کنید برای تشخیص انواع پلاستیک بازیاقتی این صفحه را بخوانید ( انواع پلاستیک بازیافتی )

 

نکته قابل توجه دیگر در دستگاه جنس قطعات استفاده شده در آن است. برای مثال سیلندر خوب در یک دستگاه باید ضد سایش و از جنس VCN یا MO40 باشد که متاسفانه برای کاهش قیمت خیلی از سازندگان به این نکته توجه نمی کنند و از جنس های ضعیف تر استفاده می کنند. بنابراین حتما قبل از خرید بررسی کنید و شرکت ها و سازند های معتبری برای خرید دستگاه پیدا کنید. در نگاه اول شاید دستگاه ها به نظر پیچیده نیاد اما کاملا مهندسی ساز و پر از نکات ریز و درشت هستند.

نقش تابلو برق در هزینه های خط تولید گرانول

تابلو برق از چندین قطعه الکتریکی مختلف تشکیل شده است و در نهایت توسط نمایشگر میزان آمپر برق مصرفی دستگاه گرانول را به اپراتور نشان می‌دهد. هرچقدر این اجزای الکتریکی از جنس بهتری در بازار باشد طبیعی است که قیمت تمام شده تابلو برق بیشتر می‌شود . اکثر تابلو برق‌های موجود در بازار به صورت دست ساز درست شده و برند خاصی ندارند به جز چند شرکت تابلو‌سازی که برند معتبر و خوبی در بازار دارند. 

قیمت دستگاه تولید گرانول

قیمت دستگاه تولید گرانول

قیمت دستگاه تولید گرانول با توجه به وارداتی بودن دینام و بسیاری از قطعات دستگاه گرانول و صعودی بودن قیمت دلار همیشه افزایش قیمت داشته است. برای همین ما خرید دستگاه گرانول را یک هزینه نمی‌دانیم بلکه در ایران یک سرمایه‌گذاری است. امروز قیمت دستگاه تولید گرانول با ماه‌های آینده متفاوت است. قیمت دستگاه گرانول ساز با توجه به فاکتور‌های گفته شده از 700 میلیون تومان تا ۲ و نیم میلیارد تومان متغیر است. البته دستگاه‌هایی در بازار با قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هم موجود است ولی در پایان انتظار زیادی از کیفیت خروجی دستگاه تولید گرانول نباید داشت.

فاکتور هایی که روی قیمت تاثیر دارند :

توان دینام گرانول (30 40 یا 50 اسب)
نوع گیربکس دستگاه( چینی یا ایرانی)
طول و قطر ماردون و سیلندر( با توجه به نوع پلاستیک بازیافتی متفاوت است)
جنس سیلندر و ماردون (ضدسایش VCN یا MO40 یا …)
نوع خروجی گرانول ساز :(دستی یا جکی)
نوع کاتر: ( رشته ای – عدسی)
تابلو برق و اینورتر (ایرانی یا خارجی)

کلام آخر

مهسان پلاست با توجه به سرمایه اولیه و همچنین توان تأمین مواد اولیه شما، هزینه راه اندازی خط تولید گرانول را برای شما برسی خواهد کرد. ما نه فروشنده دستگاه گرانول ساز هستیم و نه دستگاهی برای فروش داریم. رسالت ما مشاوره و خدمت به دوستداران محیط زیست و علاقه مندان به صنعت بازیافت پلاستیک در ایران است.

[elfsight_popup id=”2″]
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 145 میانگین: 3.9]

14 دیدگاه برای “هزینه راه اندازی خط تولید گرانول

  1. بیژن فخرالدین گفته:

    بسیار عالی بود مرسی از راهنمایی درصورت مشاوره یا تامین خطوط تولید لطفآ اطلاع رسانی کنید

  2. حوتی گفته:

    من یک امتیاز بازیافت پلاستیک درچابهارحتی زمینش تحویل گرفتم ولی سرمایعش ندارم نیاز به شریکی که ازنظر مالی بهم کمک کنه من باشرکت باهاش شریک میشوم تلفنم۰۹۱۵۵۴۵۴۶۹۷امکان جواب ندادن پیام بدهید من اسرع وقت تماس میگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *